Archives

Subscribe to our newsletter
SUBSCRIBE
22 September 2014

How to clean oceans in ten years?

Share this story
Ocean clean

Jak vyčistit oceány do deseti let?

Šíření plastového odpadu v mořích a oceánech se již dlouho těší velkému zájmu. Za posledních 15 let se objevilo velké množství nápadů, jak tento problém řešit.

Všechny však byly postaveny na metodě podobné rybaření, tedy mechanickém zachycování odpadu na mnoha místech. Realizace těchto nápadů by však byla velmi nákladná a oceán by se podařilo vyčistit v řádu stovek let.

Holandský student Boyan Slat představil v roce 2012 na mezinárodní konferenci TEDx Talk inovativní způsob čištění moří a oceánů. Jeho metoda je postavena na principu samočištění. V oceánu jsou rozmístěny čisticí stanice s dlouhými rameny, na které se zachytávají plastové odpadky. Metoda využívá mořských proudů, není tedy nutné přesouvat stanice na znečištěná místa. Pomocí proudů k nim dorazí samy. Slat tvrdí, že dokáže do 10 let sesbírat odpad z poloviny Pacifického oceánu.

Svou myšlenku začal Slat realizovat prostřednictvím vlastní společnosti Ocean Cleanup se kterou v současnosti spolupracuje na sto odborníků v oblasti ekologie, oceánografie, recyklace či námořního práva. V roce 2013 proběhl úspěšný test funkčnosti zařízení, projektu ale dlouho chyběly finance. V září 2014 se však podařilo nasbírat 2 miliony dolarů, které byly potřeba pro rozsáhlejší testování a rozmístění stanic. Jsme zvědavi na jeho výsledek.

Cílem projektu není pouze ochrana životního prostředí. Sesbíraný plastový odpad má být využit při recyklaci a další výrobě a tak generovat zisk.

Video k projektu Ocean Cleanup ke shlédnutí zde.

Zdroj: OceanCleanup (2014): About us. Dostupné zde., 16. 9. 2014

A-CSR malé
Share this story
Tags
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram